Nurbanu Aytekin

Nurbanu Aytekin

Nurbanu Aytekin 1980 yılında İstanbul’da doğdu. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın yarı zamanlı keman bölümünü kazandı.1991 senesinde tam zamanlı keman bölümüne geçerek 1997 yılında liseden; 2002 yılında üniversiteden mezun oldu. Aynı sene konservatuvara ‘Araştırma Görevlisi’ olarak atanan Aytekin, yüksek lisans tezini ‘Ludwig van BEETHOVEN’ın Op.61 Re Majör Keman Konçertosu’nun Yapısal Analizi’ üzerine çalışarak 2006 senesinde tamamladı.

2006 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda sanatta yeterlilik ‘doktora’ çalışmalarına başlayan Nurbanu Aytekin Eylül 2012’de doktora derecesi almıştır ve hala aynı kurumda ‘Araştırma Görevlisi’ olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Öğrencilik döneminde Ebru Yunkuş, Selahattin Yunkuş, Pervin Şahbaz, Genenova Burova ve Oleksandr Samoylenko ile keman; Vural Doğu, Giray Rasenfos, Gürhan Eteke, Prof. Sergei Kalyanof, Prof. Ergican Saydam, Gülnare Şekinskaya ve Ellen Jewett ile oda müziği çalışmalarını sürdürdü.

İlk profesyonel müzik yaşantısına 17 yaşındayken Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrasına girerek başlayan Nurbanu Aytekin; Enka Symphonietta, Flarmonia İstanbul, Işık Oda Orkestrası, Orkestra İstanbul, Şişli Senfoni Orkestrası ve Mersin Akademik Oda Orkestrası gibi birçok orkestra ile çeşitli dönemlerde çalışmalarına devam etmektedir.

Klasik müzik çalışmalarının yanı sıra Gülay, Kıraç, Sezen Aksu, Feridun Düzağaç, Ayten Alpman, Burak Kut ve Melih Kibar gibi ünlülerin albümlerinde ve dizi film müziklerinde çaldı.

Nurbanu Aytekin Ekim 2012 yılı itibariyle Jokerstore Müzik Dersleri’ne keman eğitmeni olarak katılmıştır.